Noć muzeja 2025.

Ovogodišnje izdanje Noći muzeja u Muzeju općine Jelsa u fokus stavlja recentna arheološka istraživanja koja nam otkrivaju otočnu prošlost skrivenu pod slojevima zemlje i u morskim dubinama hvarskog akvatorija. Vodimo vas na (dnevni) izlet s arheologom na Galešnik – lokalitet iznad Jelse, a zaron u prošlost i otkrivanje podvodne baštine otoka Šćedra poslušat ćemo u udobnosti naše Vinogradarske zbirke u Pitvama. Družit ćemo se s učenicima osnovnih škola u Jelsi i Hvaru kroz predstavljanje njihova umijeća fotografije camerom obscurom. Pridružite nam se na večernjem druženju u muzeju i uz zdravicu s našim djelatnicima ispratimo Noć muzeja zajedno!

12:00 Obilazak arheološkog lokaliteta

GALEŠNIK, Izlet s arheologom

Vodstvo i predavanje na lokalitetu: dr. sc. Miroslav Katić, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika

Arheološki lokalitet Galešnik iznad Jelse među najuzbudljivijim je nalazištima kopnene arheologije na području općine Jelsa. Riječ je o kasnoantičkoj utvrdi, jednoj od najbolje očuvanih na srednjem Jadranu, a recentnim istraživanjima otkriveni su temelji nastamba i bedema utvrde. Voditelj ovih istraživanja je dr. sc. Miroslav Katić (MHAS) s kojim ćemo se zaputiti antičkim stazama u otkrivanje slojevite povijesti ovog lokaliteta. Izlet je organiziran u suradnji Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika i Muzeja općine Jelsa.

Polazak je u 12 sati od crkve Gospe od Zdravlja u Jelsi (može se koristiti parking uz crkvu).

Napomena: u slučaju lošeg vremena, umjesto izleta održat će se predavanje u Vinogradarskoj zbirci u Pitvama u 12:00 sati.

Galešnik (foto: MHAS)

 

18:00 Vinogradarska zbirka, Pitve – otvorenje Noći muzeja 2025.

 18:15 Predstavljanje programa

OTOK HVAR CAMEROM OBSCUROM

Predstavljaju prof. Katija Barbić i učenici sudionici programa

Petodnevna fotoradionica „Otok Hvar camerom obscurom“ provedena 2024. godine okupila je grupu učenika i učenica osnovnih škola iz Hvara i Jelse koji dijele ljubav prema fotografiji. Uz mentorstvo Zlate Medak i Predraga Bosnara iz Hrvatskog fotosaveza i profesorica Katije Barbić i Ivane Carić učenici su se upoznali s ovom starom fotografskom tehnikom i ulovili prepoznatljive motive otoka. Njihove fotografije objavljene su u kalendaru za tekuću godinu i fotomonografiji koje ćemo ovom prilikom predstaviti, a otkit ćemo i plemenite motive naših učenika iza ove akcije. Program je povela Agencija za upravljanje Starogradskim poljem u suradnji s Muzejom općine Jelsa i Muzejom hvarske baštine, a financiran je sredstvima Splitsko-dalmatinske županije.

19:00 Predavanje

ZARON U PROŠLOST, Podvodna arheološka baština otoka Šćedra

predavačica Tea Katunarić Kirjakov, podvodna arheologinja, Sveučilište u Splitu (UMAS)

Šćedro u svom podmorju čuva fascinantne tragove prošlih kultura i pomorskih pravaca. Po brojnosti potpuno sačuvanih antičkih brodoloma milostivi otok jedinstven je u Jadranu i na Sredozemlju. U njegovu podmorju do sada su registrirana tri helenistička brodoloma koji su među najstarijim helenističkim brodolomima Sredozemlja. Baštinu skrivenu dubokim plavetnilom otkrit će nam podvodna arheologinja Tea Katunarić Kirjakov, koja je kontinuirano angažirana na istraživanjima i dokumentiranju podvodne baštine Šćedra.

Brodolom Šćedro 1, ortofoto generiran iz 3D fotogrametrijskog modela brodoloma iz 2./1. stoljeća prije Krista (Mariusz Milka)

 

20:00 – 24:00

Razgled stalnog postava i promotivna ponuda muzejskih publikacija

Po završetku izlagačkog dijela programa posjetitelji mogu razgledati stalni postav Vinogradarske zbirke te nabaviti muzejske publikacije po promotivnim cijenama, a naši djelatnici vas čekaju na prigodnom muzejskom druženju uz zdravicu Noći muzeja 2025.