KATAMARAN ART

„Katamaran Art“ zajednički je projekt Muzeja općine Jelsa i splitske Galerije umjetnina. Riječ je o izložbenom programu, preciznije rečeno ciklusu od tri izložbe koje će od lipnja do kolovoza 2018. godine naizmjenično biti postavljene u Jelsi i Splitu. Sam naziv referira se na jednu od najprometnijih katamaranskih linija na Jadranu, Split-Jelsa, kojom se svake godine, osobito u ljetnim mjesecima, preveze na tisuće putnika. Cirkulacija ljudi i roba prvenstveno je vezana uz turizam i svakodnevni život domicilnog stanovništva. S druge strane, „Katamaran Art“ želi aktualizirati onu treću, jednako važnu dimenziju putovanja. Naravno, riječ je o prometu ideja, u konkretnom slučaju onih umjetničkih. Projektom se prepoznaje obaveza regionalnog centra i njegove krovne muzejske institucije da podupire umjetnički život u širem okruženju te uvažava želja i potreba jedne manje sredine da u njemu aktivno sudjeluje. U tom je duhu Split i Jelsu već povezao istaknuti hrvatski umjetnik Juraj Dobrović svojim donacijama. Prvo je 2006. godine darovao Galeriji umjetnina 94 vlastita rada, da bi 2010. godine rodnoj Jelsi poklonio obiteljsku kuću s autentičnim namještajem i opremom, te 60 svojih umjetničkih djela. Tim činom Jelsa je dobila izložbeni prostor budući da je prizemlje kuće prenamijenjeno u Galeriju Kravata.

„Katamaran Art“ nema namjeru biti jednokratan ljetni hit, što hoće reći da su mu ambicije dugoročnije. Iako je načelno zamišljen kao okvir za predstavljanje umjetnika i kustosa mlađe i srednje generacije, ostaje otvoren za drugačije izložbene kombinacije kao i za suradnju s drugim partnerima. Za premijernu sezonu izabrana su tri autora različitih umjetničkih poetika, interesa i medija izražavanja: Vedran Perkov (1972.), Vitar Drinković (1983.) i Igor Zdunić (1991.). Kustoski poslovi hotimično su povjereni mlađim silama, Lani Beović i Ivani Vukušić, članicama kustoskog kolektiva „Horizont“ te Katici Modrić. Ploviti se mora.

Katamaran Art (2018.)

Vedran Perkov

Galerija Kravata, Jelsa, 5. – 24. 6.
Galerija umjetnina, Split, 5. – 22. 7.

Igor Zdunić

Galerija Kravata, Jelsa, 26. 6. – 15. 7.
Galerija umjetnina, Split, 24. 7. – 12. 8.

Vitar Drinković

Galerija Kravata, Jelsa, 17. – 31. 7.
Galerija umjetnina, Split, 16. – 31. 8.

Organizacija projekta

Galerija umjetnina, Split