PATIDE – Silvestar Dragoje Šomi

Pozivamo sve ljubitelje umjetnosti, kako likovne tako i glazbene, da nam se pridruže u petak 13.8. u 21 sat u Ribarskom muzeju u Vrboskoj na otvorenju izložbe PATIDE Silvestra Dragoja Šomija. Premda je javnosti do sada poznatiji kao glazbenik, vrstan bubnjar i frontmen grupe Neki to vole vruće, Šomi se u petak po prvi puta u Vrboskoj predstavlja u drugačijem mediju – slikarstvu. Premda se slikanjem povremeno bavi od 90-ih, opus njegovih radova značajno raste kroz proteklih nekoliko godina što je, uz činjenicu da je već desetljećima rado viđen gost u Vrboskoj, potaklo ideju o suradnji i prezentaciji ovog aspekta umjetnikovog stvaralaštva u našem Ribarskom muzeju. Prema suvremenoj likovnoj kritici, Šomijevi radovi “odišu snažnom gestom, smionim i individualno naglašenim duktusom te sjajnim kolorističkim partijama, sada eksplicitno govore ne samo o nesumnjivom talentu koji posjeduje već i o sintezi osobnosti s pravilno izabranim premisama apstraktno ekspresionističkog slikarstva kojeg je toliko zavolio… Šomi je po svom habitusu bubnjar, te glazbu stvara pokretima svog tijela, kao što to primjerice čini Jackson Pollock kada proljeva kante boje ili slika metlama kako bi širina njegovog poteza u potpunosti ostala nesputanom i vjerodostojnom. Stoga nimalo ne čudi da je Šomi u apstraktnom ekspresionizmu otkrio svoj alter ego, te da njegove slike izlaze iz njega samog, iz potrebe da bubnjarski groove jednako iskreno i žestoko ostvari u ovom drugom, potpuno različitom mediju…” (Mladen Lučić).